Biznesplan na potrzeby dotacji

W naszym poprzednim artykule omówiliśmy najpopularniejsze źródła finansowania dla firmy. Bez względu na to, na którą formę się zdecydujemy, potrzebny nam będzie biznesplan.
Czym jest tak naprawdę biznesplan? Jest to po prostu plan założenia lub rozwoju Twojego biznesu – najczęściej używany właśnie wtedy, kiedy staramy się przyciągnąć inwestorów, staramy się o dotacje lub inną formę dofinansowania z zewnątrz.
Choć nie ma sztywnej formuły, w jakiej ma być ujęty, zawsze powinien zawierać kilka najważniejszych elementów. Jakich?

Streszczenie przedsięwzięcia
Najlepiej jest napisać je na samym końcu, ponieważ jest to tak naprawdę skrót wszystkich pozostałych punktów. Musi zawierać kluczowe dane oraz argumenty, szerzej ujęte w poszczególnych podrozdziałach. Forma streszczenia ma zachęcić odbiorcę do zapoznania się z całością.
Charakterystyka firmy
Ten rozdział powinien zawierać wszystkie podstawowe informacje o firmie oraz jej założycielu. Opisz, kim jesteś, jakie masz doświadczenie zawodowe. Podaj nazwę przedsiębiorstwa, dane lokalizacyjne i kontaktowe, formę prawną w jakiej funkcjonuje firma. Zapoznaj odbiorcę z zakresem działalności, rodzajem (czy jest to produkcja, handel, usługi) oraz celem i misją. Jeśli twoja firma już istnieje na rynku, możesz krótko przedstawić jej historię.


Opis oferowanej usługi/produktu
To jest miejsce na jak najszersze opisanie, czym ma się zajmować Twoja firma. Dokładnie opisz jak ma wyglądać produkt, który produkujesz – jego główne cechy, kolor, rozmiar, wady i zalety, proces produkcji, materiały i maszyny potrzebne w tym procesie, koszt produkcji i cena sprzedaży. W przypadku usługi także określ jej charakter, zakres, cenę, koszty własne.
W tym rozdziale opisz także rynek, na jaki kierujesz swoją ofertę – kto będzie twoim klientem, czy jest to działalność lokalna, krajowa czy międzynarodowa, czym się wyróżnia na tle konkurencji, czy konkurencja w tej branży występuje, czy produkt/usługa jest nowością na rynku.
Pracownicy
Nawet najlepszy pomysł na biznes nie wypali bez odpowiednich ludzi! To jest właśnie miejsce na przedstawienie swojej przyszłej kadry. W przypadku działalności jednoosobowej opisz, jakie masz kwalifikacje i kompetencje do pracy w danej branży. Jeśli planujesz zatrudniać pracowników, wyszczególnij, jakie muszą mieć wykształcenie/doświadczenie, jaki będzie poziom płac, koszt zatrudnienia, ilość pracowników i rodzaj umów. Uwzględnij także ewentualny koszt księgowego, firmy PR itp. Nie zapomnij o kadrze kierowniczej/menedżerskiej jeśli będzie ci potrzebna!


Rynek i konkurencja
Ten fragment ma na celu przedstawienie otoczenia, w jakim będzie funkcjonować Twoja firma. Jakie są główne cechy branży w której zamierzasz pracować? Jaka jest wielkość rynku? Czy występuje sezonowość? Kim są główni nabywcy i jaka jest ilość klientów na rynku? Jak duża jest pozycja konkurencji? To są najważniejsze pytania, na które musisz odpowiedzieć w tym rozdziale – każdy przedsiębiorca musi wiedzieć, na jaki rynek wkracza!
Plan marketingowy
Określa wszelkie działania, jakie zamierzasz podjąć w celu reklamy i marketingu swoich usług. Z jakich kanałów promocji zamierzasz korzystać? Jak dotrzesz do potencjalnych klientów? Jak zamierzasz wyróżnić się na tle konkurencji? I najważniejsze – jakie będą koszty reklamy i promocji! Pamiętaj też, że nie każdy kanał marketingowy (prasa, internet, radio i telewizja, ogłoszenia na banerach) musi pasować do Twojej działalności. Nie używaj ich na siłę!


Plan finansowy
To jedna z najważniejszych części – w końcu wszystko rozchodzi się o pieniądze! To jest miejsce na dokładne określenie źródła finansowania przedsiębiorstwa. Opisz ewentualny wkład własny, całkowity przewidywany koszt rozpoczęcia działalności, zewnętrzne źródła finansowania i ich rolę w całości.
Bardzo ważna jest także prognoza przychodów i wydatków – jaki będzie poziom sprzedaży, jaki poziom wzrostu obrotów przewidujesz, jakie będą koszty prowadzenia firmy w analogicznym okresie. Jest to miejsce, gdzie najwyraźniej zobaczysz, czy interes będzie się opłacał!
Harmonogram
Warto dołączyć także harmonogram realizacji przedsięwzięcia. Opisz, jaki jest planowany termin rozpoczęcia działalności, kiedy planujesz osiągnąć opisane cele. Taki plan pokaże, że jesteś świadomy tego, co i kiedy chcesz osiągnąć. Pozwoli ci to uporządkować podejmowane działania oraz postawi cię w pozytywnym świetle.

Warto zaznaczyć, że biznesplan powinien być zawsze sporządzany zgodnie z podanymi wymaganiami. Zawsze sprawdź, czego oczekuje Twój inwestor – wymagania mogą być nieco różne w przypadku dofinansowania z Unii Europejskiej, inne przy dotacji z Urzędu Pracy. Nie wahaj się także skorzystać z pomocy profesjonalistów!