Dotacje Unijne - istotne informacje na początek
Dotacje Unijne
W tej chwili głównym źródłem dotacji dla przedsiębiorców jest Unia Europejska. Wśród różnorodnych programów rozwoju są dotacje nakierowane na różne potrzeby. Znajdziemy fundusze dla nowo powstających firm, wsparcie na rozwój, informatyzację, innowacje czy specjalne programy rozwoju regionalnego.
Do dokładnego zapoznania się z obecnie realizowanymi programami zachęcamy przez oficjalną stronę.
Niewątpliwą zaletą pomocy unijnej jest mnogość programów. Właściwie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Obcnie widać trend pomocy firmom lub młodym przedsiębiorcom którzy idą w kierunku ekologii. Jeżeli więc masz pomysł, jak ograniczyć emisję odpadów lub zanieczyszczeń, to być może jest właściwy moment by skorzystać z takiego programu.
Jeżeli nie narzekamy na dopływ środków, a na niedobór wyspecjalizowanych pracowników, dotacje mogą pomóc nam i w tej materii. Istnieje spory wybór możliwości skorzystania ze szkoleń, coachingu, studiów podyplomowych i innych.
Możecie także skontaktować się bezpośrednio z odpowiednim regionalnym punktem informacyjnym. Ich mapę oraz bezpośredni kontakt znajdziecie w tym miejscu.
Trzeba przyznać, że sama mapa działa średnio, i przez większość czasu jest nieużywalna, ale i tak znajdziemy tu wszystko czego nam trzeba. Mamy wykaz wszystkich punktów wraz z adresami, numerami tel., adresami mailowymi i godzinami otwarcia.
Najważniejsze programy w chwili obecnej:
Jak sama nazwa wskazuje program którego beneficjenci zamieszkują wschodni region naszego kraju. Wyszczególniono tutaj pięć województw: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. O dotację moga się ubiegać:
- przedsiębiorstwa typu startup,
- MŚP,
- ośrodki innowacji, jako animatorzy Platform startowych,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- PKP PLK S.A.
Program charakteryzuję się dużym naciskiem na innowację, działalności typu startup i rozwój infrastuktury.
W przypadku tego programu nie mamy ograniczenia do konkretnych regionów polski. Głównym założeniem jest rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.
Projekty finansowane z Programu Inteligentny Rozwój możemy podzielić na dwie grupy.
Pierwszą stanowią te, które przyczyniają się przede wszystkim do rozwoju realizujących je podmiotów. Dotyczy to na przykład przedsiębiorstw, które poprzez inwestycje, opracowanie i wdrożenie innowacyjnych produktów lub usług, czy współpracę z jednostkami badawczo-rozwojowymi zdobywają nowe rynki i ulepszają swoje produkty.
Drugą grupę stanowią przedsięwzięcia, których realizatorzy pełnią jedynie funkcję wykonawcy lub pośrednika w dostarczaniu konkretnych rozwiązań dla wybranych grup adresatów. Przykładem mogą być projekty realizowane przez Instytucje Otoczenia Biznesu świadczące bezpłatne lub częściowo dofinansowane usługi doradcze, czy podmioty wdrażające instrumenty finansowe udzielające wsparcia w formie pożyczek, poręczeń bądź też wejść kapitałowych.
Dotacje z Urzędu Pracy
Dotacje z Powiatowych Urzędów Pracy są przeznaczone na założenie nowej firmy. Są dostępne dla osób zarejestrowanych jako bezrobotni, zdolnych do podjęcia pracy. Poza finansowaniem urzędy często mają także programy szkoleń, co w wielu przypadkach może nam bardzo pomóc w prowadzeniu firmy. Minusem tego rozwiązania jest pominięcie już istniejących działalności, które potrzebują funduszu na rozwój lub zmianę kierunku. Do plusów można zaliczyć bezzwrotny charakter dofinansowania. Możemy nie zrealizować poszczególnych celów biznesplanu, ale mamy obowiązek utrzymania działalności min. przez rok.
Dokładne informacje o kwocie oraz warunkach uzyskania dotacji możemy uzyskać w odpowiednim dla naszego miejsca zameldowania Powiatowym Urzędzie Pracy.
Jeżeli interesuję Cię ten rodzaj wsparaci polecamy zapoznać się ze stroną Poradnik Przedsiębiorcy.
Inkubator Przedsiębiorczości i Lokalne Grupy Działania
Inkubatory Przedsiębiorczości zostały powołane do życia, aby wspierać rozwój biznesu oraz eliminować nierówności ekonomiczne występujące w różnych regionach. Są to przede wszystkim ośrodki doradcze, gdzie możemy uzyskać kompletne informacje na temat założenia firmy oraz dostępnych i najlepszych dla nas dotacji z różnych źródeł.
Lokalne Grupy Działania są to małe organizacje zajmujące się planowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju. Wspierają one zarówno przedsiębiorców, jak i organizacje kulturalne czy społeczne. Posiadają własne środki w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, mogą być także dofinansowane ze środków samorządowych. Często posiadają programy wsparcia dla konkretnych grup obywateli, np. dla kobiet, dla osób po 30. roku życia itp.
Kontakt do swojej LGD możesz znaleźć tutaj.
Plusem tych placówek są ludzie. Raczej nie trafimy tutaj na urzędnika zmęczonego życiem i pracą, który każdego petenta traktuje jak potencjalnego sprawcę skwaszenia świeżo zaparzonej kawy. Zwykle są to osoby, które chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą zaplanować nam strategię dalszych działań. Zaznaczamy, że tak jest zazwyczaj i nie dajemy gwarancji na to, że osoba na którą traficie będzie miała dobry dzień.
Niezależnie od tego, na jaką formę pomocy dla swojej firmy się zdecydujesz, będziesz potrzebował biznesplanu oraz kosztorysu. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wycenie narzędzi oraz wyposażenia warsztatu, zgłoś się do naszych doradców. Pamiętaj, że chętnie pomożemy Ci zrealizować dotacje i zapewnimy preferencyjne warunki.