Jak dobrać najlepszą siekierę?

Rodzaje siekier i ich zastosowanie
Choć każdy wie jak wygląda siekiera i do czego służy, czy zastanawialiście się kiedyś dokładnie nad jej wyborem? Choć może wydawać się prosty, odpowiednie narzędzie może znacznie ułatwić nam pracę.
Podstawy podstaw, czyli budowa siekiery
Każda siekiera składa się z trzonka oraz głowicy. Tradycyjne trzonki wykonane są z twardego drewna, odpornego na odkształcenia oraz uszkodzenia. Nowoczesne trzonki są wykonane z kompozytu włókna szklanego, dzięki czemu siekiera jest lżejsza.
Głowica z jednej strony ma obuch, czyli tępą część, która zwykle nie spełnia żadnej specjalnej funkcji. Z drugiej strony znajduje się ostrze, którego bok nazywany jest licem. Z kolei czepiec oraz ucho okalają trzonek i łączą go z głowicą.
Siekiery uniwersalneNajbardziej rozpowszechniony oraz najczęściej wybierany typ. Posiada ona nieskomplikowaną konstrukcję, wagę od 1,5 do 2,5 kg i długość od 70 do 95 cm. Nadaje się do większości prac w ogrodzie oraz do przygotowania drewna na opał. Będzie najlepszym wyborem, jeśli nie potrzebujemy specjalistycznego narzędzia do konkretnego typu prac.
Siekiera kempingowa lub turystyczna
Jej niewielkie rozmiary oraz waga pozwalają umieścić ją w ekwipunku turystycznym, plecaku lub bagażniku auta. Pozwala na drobne prace na łonie natury oraz przygotowanie szczapek na ognisko.
Toporek
Inny rodzaj niewielkiej siekiery, łatwy w użyciu jedną ręką. Ma dłuższe ostrze, zaostrzone z jednej strony oraz najczęściej wygięty trzonek. Używane są do usuwania przeszkód na drodze, odłupywania małych kawałków drewna lub rozdrabniania. Warto zauważyć, że ze względu na sposób ostrzenia , możemy spotkać toporki dla osób leworęcznych lub praworęcznych.
Siekiera ciesielska
Bardziej precyzyjne narzędzia, używane najczęściej do prac stolarskich lub budowlanych. Ostrze jest najczęściej proste, co pozwala na odłupywanie równych kawałków drewna. Ze względu na różnorodne przeznaczenie, budowa siekiery ciesielskiej może być bardzo różna, aby jak najlepiej sprostać profesjonalnym wymaganiom.
Siekiera rozłupująca
Zdecydowanie największa i najcięższa. Jej waga sięga pięciu kilogramów (lub nawet kilkunastu kilogramów w przypadku bardzo profesjonalnych modeli), a trzonek ze względu na przełożenie siły jest bardzo długi. Najlepiej jest dopasować go do długości własnego ramienia. Jak sama nazwa wskazuje, jest używana do rozłupywania większych klocków drewna. Możemy poznać ją nie tylko po rozmiarze, ale także specyficznej głowicy w kształcie klina.
Młotosiekiera
Podobna do siekiery rozłupującej pod względem rozmiarów, jednak pozbawiona charakterystycznego klina na głowicy. Jej obuch jest szeroki i ciężki, umożliwia wbijanie klinów w drewno oraz może być używany zamiast młota.
Siekiera dwustronna
Rzadko używany typ, choć bardzo praktyczna podczas pracy w lesie czy tam, gdzie ostrze narażone jest na szybkie stępienie. Nie posiada obucha, a po obu stronach głowicy znajdują się ostrza. Najbardziej popularna w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, stąd jej inna nazwa - siekiera kanadyjska.
Jak to z ludźmi, lubimy sobie komplikować życie. Tak więc nazw i rodzaj siekier może być znacznie więcej. Są specjalne siekiery survivalowe które oprócz szałowego wyglądu bardzo często posiadają nietuzinkowe rozwiązania. Są też siekiery ogrodnicze czyli takie które pomagają z wycinaniem gałęzi, korzeni itp. Generalnie w zamyśle mają robić wszystko to co lekka siekiera uniwersalna.