Pielęgnacja ogrodu – przycinanie drzewek i krzewów

2020-08-18
Pielęgnacja ogrodu – przycinanie drzewek i krzewów

Pielęgnacja ogrodu

Chyba każdy właściciel ogrodu posiada na swojej działce drzewko lub krzew, które wymagają systematycznej pielęgnacji z pomocą ostrych narzędzi. I tu pojawia się odwieczne pytanie – jak ciąć? Kiedy? Jak bardzo? W naszym krótkim poradniku postaramy się przybliżyć podstawowe zasady cięcia w ogrodzie – zarówno drzewek owocowych jak i ozdobnych.

Drzewka owocowe

Cięcie drzewek owocowych pozwala utrzymać pożądany przez nas kształt korony oraz zapewni najlepsze plony. W każdym przypadku naszym celem jest uzyskanie korony dobrze doświetlonej z każdej strony. Pędy tniemy około 5 mm nad pąkiem. Usuwamy gałązki rosnące pionowo do góry, do dołu, do środka korony, krzyżujące się.
Jabłonie, grusze i śliwy – gatunki rodzime – tniemy wczesną wiosną, pod koniec lutego. Delikatniejsze brzoskwinie i nektaryny, kiedy jest trochę cieplej – na gałęziach pojawiają się pąki. Natomiast wiśnie, czereśnie i morele po zbiorze owoców – drzewko będzie bardziej odporne na zakażenie ran chorobami.

Do tych zadań polecamy:

  • Sekator nożycowy teleskopowy IDEAL™ Cellfast 40-410 - Posiada on sporą średnicę cięcia 4,5 cm a teleskopowo rozkładane ramiona zapewniają odpowiednio dużą dźwignie.
  • Pilarka akumulatorowa SC 48 AE Stiga 274141008/S15 - To urządzenie łączy w sobie odpowiednio niską wagę połączoną z dość dużą mocą. Jeśli musisz przyciąć gałęzie grubsze niż 5 cm, Stiga spisze się idealnie. 

Iglaki

Podstawowym terminem przycinania roślin iglastych jest wiosna – maj i kwiecień. Wtedy wycinamy przemarznięte oraz uszkodzone pędy oraz formujemy pożądany kształt. Przycinanie częstsze, nawet kilka razy w roku, jest konieczne w przypadku żywopłotów, czy formowanych kształtów – kul, piramid czy figur.

Polecane narzędzia:

  • Sekator akumulatorowy SHT 500 AE Stiga 278300008/ST1 - Jeśli stoi przed Tobą zadanie wymodelowania większej ilości iglaków lub po prostu chcesz uporać się z zadaniem szybko, SHT 500 AE powinien sprostać Twoim oczekiwaniom.
  • Sekator teleskopowy elektryczny 900 W HECHT 695 - Teleskopowe narzędzia przydadzą się w przypadku większych roślin. Warto pamiętać, że nie dają takiej precyzji w działaniu jak urządzenia bardziej kompaktowe. 

Bukszpany i żywopłoty

Żywopłoty z iglaków tniemy wiosną lub w sierpniu, po zakończeniu wzrostu. Młode formy najlepiej ciąć dwa razy w roku, starsze, już uformowane, możemy ciąć tylko raz, późnym latem.
Bukszpany są niezwykle wdzięczną rośliną do formowania żywopłotów i obwódek rabatowych. Regularne przycinanie jest konieczne, aby rośliny zachowały zwartą, estetyczną bryłę. Pierwsze cięcie można przeprowadzić pod koniec wiosny, kiedy widoczne są już przyrosty. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć pod koniec lata, jednak nie później niż do końca września.
Pamiętajmy, aby w każdym przypadku unikać cięcia przy ekstremalnej pogodzie – zarówno upały jak i przymrozki mogą uszkodzić odsłonięte, ranne gałązki.
  • Nożyce ogrodowe proste IDEAL™ Cellfast 40-401 - Zwykłe, proste ale za to skuteczne. Nożyce ogrodowe, często niedocenianie zapewnią odpowiednie tępo pracy. W przypadku dużej ilości krzewów do przycięcia polecamy zadbać wcześniej o kondycję lub wybrać urządzenie elektryczne. 
  • Nożyce spalinowe do żywopłotu 163-55 SOLO by AL-KO 127325 - Austriacki producent AL-KO do zadań specjalnych poleca urządzenia spalinowe. Brak plączącego się kabla to większa wygoda pracy, a silnik spalinowy zapewni nam bardzo dużą efektywność. 

RADY:

  • Pamiętaj o regularnym cięciu roślin w odpowiednim terminie
  • Unikaj ekstremalnych cięć starych iglaków
  • Zaplanuj pracę – cięcie na oślep może przynieść więcej szkody niż pożytku
  • Pamiętaj o regularnym ostrzeniu, czyszczeniu oraz dezynfekcji narzędzi – pozwoli to uniknąć roznoszenia chorób, szczególnie, jeśli jakieś są już obecne w twoim ogrodzie.

 5 porad od specjalisty w produkcji narzędzi ogrodowych:Cllfast

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel