Przygotowanie piły łańcuchowej do sezonu

2020-08-25
Przygotowanie piły łańcuchowej do sezonu

Przygotowanie piły łańcuchowej przed sezonem jesiennym

Niestety lato nieubłaganie zbliża się ku końcowi. Choć sezon grillowy niedługo będzie za nami, rozpoczyna się świetny czas na przygotowanie drewna na zimę. Dla wszystkich posiadaczy kominków oraz tradycyjnych pieców CO, przygotowaliśmy przewodnik po konserwacji pił łańcuchowych.

Regularna konserwacja pilarki spalinowej zapewni nam przede wszystkim dłuższe życie urządzenia bez awarii, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Oczywiście każdą piłę mechaniczną możemy oddać do serwisu na sezonowy przegląd, jednak sprawny majsterkowicz większość czynności może wykonać sam.

Czyszczenie

Piły są przede wszystkim narażone na zanieczyszczenia pyłami. Pył drzewny, wióry i trociny łatwo przyklejają się do oleju i osadzają na różnych podzespołach.
W celu oczyszczenia, należy zdemontować osłony pilarki (zrobimy to standardowym zestawem kluczy) i wymieść osady ze szczelin osłony oraz łopat wentylatora płaskim pędzelkiem lub sprężonym powietrzem.

Następnym zadaniem obsługowym jest oczyszczenie okolic cylindra i jego żeber, komory gaźnika, filtru powietrza oraz sprawdzenie stanu technicznego świecy zapłonowej.

W tym celu należy zdjąć pokrywę cylindra, którą także czyścimy z obu stron. W tym miejscu możemy też sprawdzić stan filtra powietrza – należy oczyścić go z większych zabrudzeń, a niektóre z nich można wyprać w wodzie z dodatkiem detergentu. Montujemy osłony i dokładnie dokręcamy wszystkie śruby.

Paliwo

W piłach łańcuchowych (o ile nie mamy piły elektryczne lub akumulatorowej :) stosujemy specjalny rodzaj mieszanki paliwa i oleju. Paliwo to zwykła benzyna 95 a olej, to dedykowany rodzaj przeznaczony do dwusuwów. Najczęściej olej oznaczony jest jako T2 i może być barwiony na różne kolory. 

Łańcuch i prowadnica - konserwacja

Zdejmujemy łańcuch odkręcając śruby mocujące i sprawdzamy stan prowadnicy. Czyścimy rowek, a drobne ubytki możemy wyrównać płaskim pilnikiem. Wskazane jest regularne obracanie prowadnicy o 180º, ponieważ zawsze ulega ona zużyciu tylko z jednej strony.

Sprawdźmy też stan zużycia łańcucha oraz jego naciąg. Odpowiednio założony łańcuch powinien przylegać do całego obwodu prowadnicy i dać się przesuwać po niej swobodnym ruchem ręki.

Możemy też samodzielnie naostrzyć łańcuch. To czynność, którą należy powtarzać w miarę możliwości regularnie. Dzięki temu łańcuch zachowa w pełni swoją skuteczność. Łańcuch możemy naostrzyć przy pomocy specjalnego narzędzia elektrycznego lub przy pomocy przyborów, takich jak pilnik, przymiar do ogranicznika i chwyt. Proces ostrzenia postaramy się opisać w kolejnym blogu, ponieważ jest to czynność dość złożona. Pamiętaj! źle naostrzony łańcuch grozi zerwaniem.
Zużyty łańcuch można poznać po krótkich oczkach, zaś ząb na swoim dłuższym boku ma mniej niż 4mm. Często na zębach łańcucha możemy znaleźć oznaczenia, gdzie kończy się ich żywotność.

Wybór nowej prowadnicy i łańcucha

W momencie kiedy wiemy już, że niezbędną rzeczą jest wybór nowego łańcucha lub prowadnicy, należy pamiętać o podstawowych parametrach. 

STOPKA - lub też końcówka montażowa. Determinuje ją sama piła. Należy dobrać prowadnicę taką, która odpowiada naszej pile. Najczęściej spotykane końcówki to: A041, A074, A095, A218, A318, K041, K095, D009, D025, D033, D176, D196, E031, E099, B083, D024, K153. Trzeba pamiętać o jeszcze jednym elemencie, o którym zapominamy. Jest to otwór smarujący, który w teorii powinien być uzależniony od rodzaju końcówki. Przy doborze prowadnicy te elementy muszą być takie same, jak na naszej pile. 

DŁUGOŚĆ PROWADNICY - należy pamiętać, że długość nie wyraża całej jej długości, lecz długość jej części roboczej (bez końcówki montażowej). Długość można wyrażać w calach np. 14" lub centymetrach 35 cm. Producenci najczęściej używają obu tych wartości. 

SZEROKOŚĆ ROWKA - istotny parametr przy doborze łańcucha do prowadnicy. Najczęściej występujące szerokości ogniwa prowadzącego to 1,1 mm, 1,3 mm, 1,5 mm, 1,6 mm, 2,0 mm. Niestety, tutaj producenci zdecydowali się ułatwić nam życie i szerokość można podzielić jeszcze na standardową i microlite. Szerokość rowka najlepiej jest zmierzyć suwmiarką. 

PODZIAŁKA ŁAŃCUCHA - inaczej nazywana skokiem. Najprościej mówiąc, jest to odległość pomiędzy ogniwami łańcucha. Ten parametr jest istotny przy kompletowaniu całego sprzętu do pracy. Podziałka musi być taka sama na łańcuchu, prowadnicy i pile (bęben sprzęgła). Najczęściej spotykane podziałki łańcucha:

  • - 1/4" - mało popularna, stosowana w pilarkach jednoręcznych i pilarkach na wysięgniku;
  • - 3/8" LowPro- powszechna podziałka stosowana w małych pilarkach łańcuchowych. Nazywana często Hobby lub Picco;
  • - .325" - szeroko stosowana podziałka w profesjonalnych pilarkach. Odległość między kolejnymi ogniwami prowadzącymi jest mniejsza niż przy podziałce Picco 3/8"(.375");
  • - 3/8" - stosowana w profesjonalnych pilarkach o dużej mocy (powyżej 3,5 KM);
  • - .404" - obecnie rzadko stosowana w najmocniejszych pilarkach, występuje wyłącznie jako standard w harwesterach;
  • - 3/4" - zastosowanie wyłącznie w harwesterach i stacjonarnych trakach.

DŁUGOŚĆ ŁAŃCUCHA - jest uzależniona od długości naszej prowadnicy. Bardzo często producenci informują nas, jakiej długości łańcucha potrzebujemy, zamieszczając na prowadnicy symbol DL (Drive Links) i podając przy nim ilość ogniw. 

DŁUTO - parametr występujący przy doborze łańcucha. Wyróżnia się dwa główne rodzaje:
  • Pełne dłuto - krawędź tnąca w przekroju daje kąt prosty. Łańcuch taki wyróżnia się lepszą zdolnością cięcia (skrawania), tnie samym wierzchołkiem, zatem jest podatniejszy na tępienie.
  • Półdłuto – krawędź tnąca w przekroju zaokrąglona bądź ścięta pod kątem 45º. Łańcuch tego typu tnie nieco wolniej niż pełne dłuto, lecz jest bardziej odporny na tępienie. Zaleca się do cięcia zabrudzonego materiału (ziemią lub piaskiem).

NOSEK - czyli frontowy element prowadnicy. Występuję ich kilka rodzajów, a każdy z producentów lubi stosować własne nazewnictwo. Sam element nie ma większego znaczenia przy kompletowaniu sprzętu, ale znacząco wpływa na komfort pracy. 

Reasumując, kiedy musisz dokupić elementy piły, stosuj się do prostej zasady - prowadnicę dobieramy do piły, a łańcuch do prowadnicy.

Przy konserwacji pilarki czy wymianie części stosujmy się zawsze do zaleceń producenta - pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie eksploatacji. Zawsze, jeśli mamy wątpliwości co do stanu technicznego pilarki, powinniśmy poradzić się specjalisty. W serwisie pomogą nam także dobrać odpowiednie części zamienne, nowy łańcuch oraz środki do konserwacji, jak oleje czy rękawice.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel