Uchwyt wiertarski - czy rodzaj ma znaczenie?

Uchwyty wiertaraskie zwykle dzielimy w na dwa podstawowe, czyli chwyty kluczykowe i bezkluczykowe. Podział taki jest w zupełności wystarczający biorąc pod uwagę wiertarki i wkrętarki ręczne. Element ten ma olbrzymie znaczenie w precyzji pracy. Uchwyty mają jednak szersze zastosowanie. Używa się ich w wiertarkach pionowych (słupowych, stołowych, magnetycznych) ale i w tokarce lub frezarce.


Uchwyt kluczykowy
Czyli uchwyt najczęściej spotykany i uważany za ten tradycyjny. Jak sama nazwa wskazuje, do zamontowania narzędzia niezbędny jest kluczyk, który obraca pierścieniem na główce, w ten sposób zwierając lub rozwierając szczęki. Można je podzielić na dwa rodzaje według polskiej normy PN:
- PTRk - Gniazdo stożkowe
- PTRt - Gniazdo gwintowane


Uchwyt samozaciskowy
Nazywany też bezkluczykowym. Aby zamocować na nim narzędzie nie potrzebujemy dodatkowych przyrządów. Wystarczy jedynie napęd narzędzia lub samodzielne przekręcenie pierścienia który z kolei zwiera lub rozwiera szczęki. Te z kolei dzielimy na:
- PTRu - Gniazdo stożkowe
- PTRw - Gniazdo gwintowane
Gniazda stożkowe są najbardzie powszechne. Wykazują zdecydowanie większą wszechstronność użycia, ponieważ możemy na nich pracować niezależnie od kierunku obrotów. Gniazda gwintowane z reguły powinny być bardziej dokładne. Same uchwyty mocowane są do maszyn na trzy sposoby.

1. Gwint amerykański zunifikowany drobnozwojny UNF
Stosowany powszechnie w wiertarkach ręcznych do pracy zwykłej jak i z udarem. Posiadają wadę w postaci możliwości wykręcenia się przy obrotach lewosketnych. Dzielimy jed dodatkowo na rozmiary 1/2" i 3/8".
2. Uchwyt monolityczny
Uchwyt jest stale połączony ze stożkiem np. stożkiem MORSE'a. Stożek jest z kolei bezpośrednio zamocowany w urządzeniu. Cechuje się dużą precyzją, ze względu na swoją sztywnośc i wytrzymałość. Uchyty te używane są w stuacjach, gdy potrzebujemy maksymalnej możliwej dokładności. Plusem tego rozwiązania jest z pewnością żywotność i wspomniana wcześniej dokładność. Niestety jest to też rozwiązanie znacznie droższe.


3. Skrócony stożek MORSE'a
Jest to specjalne stożkowe zakończenie uchwytu, świetnie spisujące się przy obrotach prawo i lewo skretnych. Nie poleca się go do pracy z udarem, poineważ występujące wibracje mogą doprowadzić do wyskoczenia uchwytu. Dzieli się on na różnego rodzaju rozmiary od B10 do B24. Oznaczenie takie bardzo prosto odczytać. B - oznacza właśnie stożek MORSE'a a cyfra to rozmiar stożka podany w milimetrach. Mierzy się go w najszerszym miejscu.
Uwzględniliśmy jedynie uchwyty proste, istnieje bowiem jeszcze jeden uchwyt - kątowy. Posiada on cechy jak powyżej opisane uchwyty tyle, że dzięki swojemu załamaniu pozwala na pracę w trudno dostępnych przestrzeniach np. szafkach. Pamiętaj, wybierając uchwyt wiertarski prócz sprawdzenia jego parametrów, sprawdź również jakość produktu. Na forach branżowych lub u zufanego sprzedawcy z pewnością uzyskasz informację,który produkt posłuży Ci najdłużej i będzie oferował najwyższą dokładność.
Polecane

Wiertarka Kolumnowa DH 28 BV Optimum 3020430
