Wiercenie w drewnie - niezbędny sprzęt

2021-02-16
Wiercenie w drewnie - niezbędny sprzęt

Podstawowe czynności przy obróbce drewna dla nikogo nie powinny stanowić problemu, materiał ten nie jest wymagający a wręcz przeciwnie, potrafi dać sporo satysfakcji podczas pracy. Czynności takie jak cięcie, wiercenie czy szlifowanie nie wymagają specjalistycznego sprzętu, lecz warto znać podstawowe zasady obowiązujące przy obróbc tego materiału a także posiadać wiedzę jak najlepiej dobrać wiertło, moc i rodzaj urządzenia do aktualnych potrzeb.

CZYM WIERCIĆ W DREWNIE?

Do wykonania otworu w drewnie, potrzebujemy odpowiedniego elektronarzędzia. Na rynku możemy wyróżnić kilka przodujących firm: Milwaukee, Ryobi, BoschMetabo czy też Dewalt. W obecnych czasach na rynku przodują wciąż urządzenia zasilane sieciowo, choć coraz bardziej do głosu zaczynają dochodzić wiertarki akumulatorowe bądź dla tych co cenią sobie uniwersalność wiertarko-wkrętarki akumulatorowe. Podstawową zaletą tych elektronarzędzi jest mobilność i możliwość pracy nawet w miejscach gdzie nie mamy dostępu do prądu sieciowego. Coraz lepszy rozwój technologiczny gwarantuje osiągi zbliżone do urządzeń działających tradycyjnie na prądzie sieciowym a i sukcesywnie rok do roku wydłuża się żywotność akumulatorów co gwarantuje terminowe zakończenie pracy.

W tym miejscu może pojawić się pytanie, czy warto inwestować w ciężkie młotowiertarki? Tego rodzaju sprzęt przyda się, jeżeli czeka nas wiercenie w betonie. Drewno jest bardziej podatne na obróbkę, a sama charakterystyka wiercenia jest bardziej oparta o “wcinanie” a nie wybieranie i kruszenie materiału. Dlatego też bardziej istotne jest odpowiednie wiertło do drewna, niż wysokiej mocy sprzęt wiercąco-kujący.

WIERTŁA DO DREWNA: RODZAJE, BUDOWA

Wiertła do drewna posiadają całkowicie inną budowę niż niż wiertła do metalu czy też betonu. Posiadają one całkowicie inną geometrię oraz wyposażone są w dodatkowe ostrza centrujące co znacząco ułatwia pracę szczególnie w pierwszym etapie nawiercania. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje wierteł do drewna a bardzo szeroką ofertę posiada firma Luna używająca Szwedzkiej stali do produkcji tych oto niezbędnych akcesoriów do obróbki drewna. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów wierteł do drewna. Jakie są między nimi różnice?

Wiertła cylindryczne (sedniki) – wykorzystywane są do przygotowania płaskich otworów nieprzelotowych. Najczęściej pod montaż zawiasów puszkowych. Część robocza tego typu wiertła składa się z dwóch noży i ostrzy obwodowych.

Wiertła frezowe (piórkowe) – dostosowane są do wiercenia otworów o większej średnicy, dochodzącej nawet do 45 mm. Niestety ich wadą jest niska precyzja wiercenia. Ten rodzaj wierteł do drewna nie posiada spiralnych rowków, lecz składa się z trójkątnego kolca centrującego i dwóch ostrzy bocznych, które wcinają się w powierzchnię drewna.

Otwornice – dosyć specyficzny rodzaj wierteł, przeznaczony do wykonywania otworów o dużych średnicach – nawet 210 mm. Swoim wyglądem przypominają puszkę zakończoną zębami. Nadają się również do wiercenia w tworzywach sztucznych.

Wiertła spiralne – swoim kształtem wiertło to przypomina spiralę i nie odbiega znacząco od wcześniej omawianych wierteł krętych. Modele spiralne również wyposażone są w ostrze centrujące, jednak pozwalają wiercić na większą głębokość z zachowaniem odpowiedniej precyzji.

Wiertła kręte – najpopularniejsza grupa wierteł do wiercenia w drewnie. Najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej i przystosowane są do precyzyjnej obróbki drewna. Budowa wierteł krętych oparta jest o dwie krawędzie skrawające oraz ostrze centrujące, które zapobiega ślizganiu się wiertła po powierzchni materiału.

JAK WIERCIĆ W DREWNIE I JAKIE OBROTY USTAWIĆ?

Prędkość obrotowa wiertła ma duże znaczenie. Z reguły im twardszy materiał, tym prędkość obrotowa powinna być mniejsza. Wychodząc z tego założenia można wysnuć wniosek, że podczas wiercenia w drewnie trzeba korzystać z wyższych prędkości obrotowych wiertarki. W dużej mierze jest to prawda.

W początkowej fazie wiercenia nie przesadzajmy jednak z granicznymi możliwościami naszego sprzętu. Początkowe wiercenie należy wykonać z małą lub średnią prędkością obrotową, tak aby wiertło mogło znaleźć “swoje miejsce” i się ustabilizować. Wywierajmy również niewielki docisk na wiertło. Jeżeli czujemy, że wiertło trzyma się w otworze, możemy zwiększyć obroty wiertarki.

Tutaj jednak cenna uwaga! Jeżeli otwór nie jest zbyt głęboki i jego wykonanie zajmie nam kilka sekund, możemy po ustabilizowaniu wiertła przejść do bardzo wysokich obrotów. Nie róbmy tego natomiast, jeżeli czeka nas dłuższa praca i głębszy otwór do wykonania. Im większa prędkość obrotowa, tym więcej ciepła powstaje na skutek tarcia wiertła o materiał. Przegrzane wiertło może uszkodzić ścianki otworu, a nawet je nadpalić. Mając do wykonania wiele otworów, odczekajmy chwilę pomiędzy wykonaniem kolejnych. Pozwoli to schłodzić wiertło, co jednocześnie wpłynie na jego żywotność.

WIERCENIE W DREWNIE: Z UDAREM CZY BEZ?

Duża część wiertarek, młotowiertarek czy wiertarko-wkrętarek (także akumulatorowych) posiada funkcję udaru. W skrócie system ten dopycha rytmicznie wiertło do obrabianego materiału dzięki czemu oddziałuje na niego nie tylko siła skrawania ale także siła uderzenia co zdecydowanie sprawdzi się przy materiałach twardych ale zarazem kruchych tj. beton czy cegła, ale nie należy stosować udaru przy wierceniu w drewnie, metalu czy tworzywach sztucznych ponieważ w tych przypadkach wykorzystuje się jedynie siłę skrawania i ruch obrotowy wiertła.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel