Pielęgnacja trawnika jesienią
2020-10-09
Pielęgnacja trawnika przed zimą
Choć często jest to najbardziej zaniedbywany element ogrodu, warto wykonać kilka prac pielęgnacyjnych, aby w przyszłym sezonie cieszyć się pięknym i zielonym trawnikiem. O czym należy pamiętać?
1. Regularne grabienie
Grabienie opadających liści jest czynnością niewdzięczną i, zdawałoby się, niekończącą. Jednak usuwanie liści i gałęzi z naszego trawnika jest bardzo ważne. Zalegająca warstwa nie przepuszcza światła oraz powietrza, co powoduje gnicie trawy, powstawanie łysych miejsc oraz rozwój niebezpiecznych pleśni, które mogą szkodzić naszym roślinom. Trawnik najlepiej zagrabiać specjalnymi grabiami do liści o szerokich, lekkich zębach. Możemy także użyć kosiarki z koszem czy specjalnej dmuchawy do liści. Nie należy także zostawiać zagrabionych kupek zbyt długo, tylko od razu wywieźć je w odpowiednie miejsce.
2. Wertykulacja i aeracjaWertykulacja to ważny zabieg wykonywany najczęściej dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Ma on na celu usunięcie zalegającej martwej materii z trawnika, a także mchu czy mniejszych chwastów. W ten sposób poprawiamy dostęp wody oraz powietrza do ziemi, co sprzyja nowym, zdrowym źdźbłom. Zabieg najlepiej przeprowadzić w okolicy września, choć duże znaczenie ma tutaj pogoda. Nie powinno się wertykulować w czasie suszy, ani zbyt blisko przymrozków, ponieważ możemy zaszkodzić trawnikowi. Do tego zabiegu najefektywniejsze są spalinowe lub elektryczne wertykulatory, jednak jeśli mamy mały trawnik, możemy użyć specjalnych grabi lub wertykulatora ręcznego, bez napędu.
Wiele wertykulatorów posiada jednocześnie funkcję aeracji. Polega ona na przebiciu powierzchni trawnika w celu ułatwienia dostępu wody oraz powietrza. Możemy użyć maszyny z silnikiem, lub wykorzystać narzędzia ręczne.
3. Nawożenie
Nasza murawa chętnie przyjmie od nas dodatkowe składniki, potrzebne w najbliższych miesiącach. Jednak przed zimą bardziej potrzebne będą potas i fosfor, a mniej azot, dlatego ważne jest zastosowanie specjalnego, jesiennego nawozu. Jeśli jesteśmy zwolennikami nawożenia obornikiem (naturalnym czy granulowanym), jest to lepszy pomysł do zastosowania wiosną, aby nie pobudzać niepotrzebnie wzrostu.
4. Dosiewanie
Jesień to także dobra pora, aby uzupełnić wszystkie ubytki w trawniku. Możemy wykorzystać specjalną mieszankę do dosiewania, rozsiewając ją także po całym trawniku. W ten sposób zagęścimy murawę oraz unikniemy sytuacji, gdzie dosiewane miejsca różnią się wyglądem od reszty terenu. Pamiętajmy, aby przed wysiewaniem nasion wyrównać wszystkie nierówności, zniwelować kretowiska i dołki i dobrze podlać trawnik. Po zabiegu warto zwalcować teren, aby wcisnąć nasiona w ziemię.
5. Koszenie i podlewanie
Trawa w jesiennych miesiącach zwalnia swoje tempo wzrostu, jednak nadal wymaga regularnego koszenia oraz podlewania. W tym przypadku bardzo wiele zależy od pogody, jednak ostatnie koszenie zwykle wykonuje się w drugiej połowie października. Pamiętajmy, aby nie było zbyt krótkie - najlepiej jest przyciąć trawę na około 4 cm. Nie zostawiajmy resztek trawy po koszeniu, ponieważ gnijące pozostałości mogą zniszczyć trawnik. Używajmy kosiarki z koszem lub grabi do trawnika.
Jak widać pielęgnacja trawnika nie jest skomplikowana, wystarczy tak naprawdę kilka dni pracy z dobrymi narzędziami, żeby dobrze przygotować go do zimy. Oczywiście czynności które możemy podjąć w celu przygotowania trawnika do zimy jest znacznie więcej. Warto np. zabezpieczyć trawnik przed mało przyjemnymi gośćmi czyli kretami. Im zdrowszy trawnik posiadamy tym chętniej będzie odwiedzany właśnie przez krety. Warto zatem zastosować odstraszacze które może nie całkowicie ale w znacznym stopniu ograniczą wizyty małych szkodników.
Jeśli chcemy i mamy możliwości to koło połowy listopada można podjąć jeszcze jedną czynność czyli kolejne nawożenie ale tym razem obornikiem. Czynność oczywiście mało estetyczna i o wątpliwej przyjemności z zapachu, ale daje niesowicie dużo dobrego dla naszej trawy.
Życzymy wam powodzenia w pracy z zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą narzędzie ogrodniczych!
Jeśli chcemy i mamy możliwości to koło połowy listopada można podjąć jeszcze jedną czynność czyli kolejne nawożenie ale tym razem obornikiem. Czynność oczywiście mało estetyczna i o wątpliwej przyjemności z zapachu, ale daje niesowicie dużo dobrego dla naszej trawy.
Życzymy wam powodzenia w pracy z zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą narzędzie ogrodniczych!
Pokaż więcej wpisów z
Październik 2020