Jak wybrać właściwą piłę otworową

2020-09-23
Jak wybrać właściwą piłę otworową

Piły otworowe

Temu akcesorium nie poświęca się zbyt wielkiej uwagi, a wiele się w tym temacie zmieniło i sporo można się jeszcze nauczyć. Podziału otwornic można dokonać ze względu na rodzaj, ale tu dużo zmiennych nie będzie ponieważ wyróżniamy otwornice pojedyncze - zwane również koronami. Cechują się cylindrycznym kształtem i przeważnie zakończone są określonym ostrzem. Kolejnym rodzajem otwornic są piły otworowe nastawne. Budową przypominają śmieszny cyrkiel. Główną częścią jest wiertło prowadzące od którego odchodzą dwa regulowane i zaostrzone ramiona. Tego typu akcesorium jest przeznaczone głównie do materiałów miękkich np. drewna. 




Otwornica bimetalowaOtwornica bimetalowa Otwornica nastawnaOtwornica nastawna


Piły można też dzielić pod względem materiału wykonania, co determinuje materiał do jakiego są przeznaczone.
  • TCT - Węgliki spiekane - Niezbyt twardy metal przeznaczony do obróbki drewna, płyt drewno podobnych (MDF, płyta wiórowa, sklejka), tworzyw sztucznych i gipsu.
  • BIM - Bimetal - Twardy stop metalu zastosowany głównie w uzębieniu, reszta korpusu wykonana z miękkiego metalu. Przeznaczone do stali miękkiej (nie hartowanej), miedzi, aluminium, drewna i płyt drewnopodobnych.
  • DIA - Ziarno diamentowe nasypowe - Wyróżnia się dużą twardością umożliwiającą pracę z ceramiką granitową, klinkierem, glazurą i szkłem. 
  • DIA - Ziarno diamentowe wtopione - Świetnie radzi sobie z ceramiką, klinkierem, glazurą, cegłą, betonem i kamieniem.
Rodzaje otwornic
Koronek z metali najtwardszych nie ma sensu dobierać do np. obróbki płyty drewnianej, narzędzie tańsze spokojnie powinno sprostać zadaniu. Należy pamiętać, że otwornice z posypką diamentową lub z wtopioną warstwą diamentową muszą mieć zapewnione odpowiednie chłodzenie, najczęściej aplikuje się wodę wprost na obrabiany materiał. 
Ile specjalistów i producentów, tyle podziałów pił otworowych. Jedne będą gorsze, inne lepsze. Podany powyżej podział można zastąpić materiałem, do jakiego są przeznaczone.
  • Otwornice do drewna - wykonane z metalu o niedużej twardości.
  • Otwornice do betonu - wykonane z bimetalu. Używane np. przez elektryków. Warto wspomnieć, że cena i jakość mają znaczenie. Im lepszy materiał wykonania tym większa odporność na wysokie temperatury.  
  • Otwornice do blachy - te można podzielić na kolejne kategorie. Do blachy cienkiej wystarczy otwornica z korundu, do blach grubszych należy użyć otwornicy ze stali nierdzewnej. 
  • Otwornice do gresu - cechują się dużą twardością. Muszą być bardzo precyzyjne, a pozostawione brzegi równe. 
  • Otwornice do szkła - najtwardsze, nie da się ich niczym zastąpić. Bardzo ważne jest dopasowanie obrotów wiercenia do obrabianego materiału. 
Trzpienie mocujące (oprawka)
Oprawka
To do nich mocowane są piły otworowe. Pełną rolę pilotującą podczas pracy. Tutaj podobnie jak w przypadku wierteł występują różne rodzaje chwytu np. sześciokątne, okrągłe lub SDS. Istotne jest dobranie takiego trzpienia, który obsłuży średnicę otwornicy. Większość dostępnych na rynku zestawów do zmiany piły otworowej wymaga demontażu prowadnicy, zdjęcia korony, założenia następnej i kolejnego montażu na wiertarce lub szlifierce. Naprzeciw wymaganiom klientów, którzy potrzebują znacznie szybszego i łatwiejszego rozwiązania wychodzi firma Luna. Dzięki specjalnym pilotom i dopasowanym do nich adapterom, które mocujemy na pile, możliwa jest szybka wymiana używanego przez nas narzędzia. Rozwiązanie takie docenią z pewnością elektrycy lub hydraulicy. 

Reasumując temat pił otworowych, nie jest to nic skomplikowanego jeśli już wiemy na jakim materiale będziemy pracować. Warto zapoznać się z zalecanymi obrotami podanymi przez producenta, wielokrotnie polecają użycie szlifierki kątowej zamiast wiertarki. Podczas pracy unikaj nadmiernego dociskania i zbyt wysokich obrotów. Niewłaściwy sposób użytkowania znacząco zmniejsza żywotność narzędzia. Podczas pracy bez pilota dobrze jest stosować delikatne ruchy okrężne, niż przyciskać całą powierzchnie tnącą koronki do materiału.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

pixel